Rozettaszerű dísz a korintoszi és a kompozit oszlopfő abakuszán.
TovábbArchívum: Glossary Terms
Abaton
Lásd: Adyton
TovábbAblak
Ablak: az ablak az épület külső határoló falán kialakított, fényáteresztő réteggel elzárható nyílás, amelynek alakja stílusonként változik. Világításra és szellőzésre szolgál. Többnyire nyitható, üvegezett szárnyakkal. Általában fából, műanyagból és alumíniumból készítik. Az ablakok minőségi követelményei Az ablakoknak napjainkban magas követelményeknek kell megfelelniük. Egyrészt illeszkedniük kell az épület stílusához, ugyanakkor meg kell felelniük a magas technikai és minőségi követelményeknek is. Az ismert – minőségi tanúsítvánnyal forgalmazott – gyártók ablakai mindezen feltételeknek megfelelnek. Az ablakok kiválasztásakor nem kell feltétlen a szabványméretekhez ragaszkodnunk. Minden forma és méret egyéni kívánságoknak megfelelően is legyártható. Ez különösen a régi épületek felújításánál, korszerűsítésénél lehet előnyös.…
TovábbAblakbéllet
Ablakbéllet: az ablaknak a külső és belső falsík közé eső, az ablakot belülről, a nyílás felől határoló része. Például a borított ácstok béléssel.
TovábbAblakerkély
Ablakerkély: a homlokzat síkjából kiemelkedő ablak. Többnyire konzolosan előreugró könyöklőpárkány tartja, felül szélesen előrelépő szemöldökgerenda zárja le. Ablakerkély fotók Összegyűjtöttem néhány képet ablakerkélyekről, hogy könnyebben lehessen elképzelni, hogy miről is van szó.
TovábbAblakfülke
Lásd: Ablakmélyedés
TovábbAblakkeret
Az ablaknyílás általában kőből, vakolatból, téglából, a beltérben fából készült plasztikus keretelése.
TovábbAblakkönyöklő
Ablakkönyöklő: az ablaknak a homlokzat síkjából kiemelkedő tagozattal (külső párkánnyal) megoldott alsó vízszintes határolóeleme. Újabban általában lemez vagy műkő (műmárvány) fedi. (ablakpárkány)
TovábbAblakkosár
Ablakkosár: a falsík elé ugró, alul domborúan előre ívelő, öblösödő, többnyire díszes védő vasrács.
TovábbAblakkötény
Ablakkötény: az ablakkönyöklő alatt elhelyezett domború vagy homorú dísz, díszmező.
TovábbAblakköz
Ablakköz: két szomszédos ablak közé kialakított homlokzati vagy belső felület.
TovábbAblakmellvéd
Ablakmellvéd: falazat a padló és az ablakkönyöklő között.
TovábbAblakmélyedés
Ablakmélyedés: vastag falban az ablaknyílás belső oldalán kialakított fülkeszerű beugrás a padlótól vagy a könyöklőtől az ablak legmagasabb pontjáig.
TovábbAblakosztó
Ablakosztó: az ablaknyílásokat függőleges vagy vízszintes irányban megosztó, kőből, fából készült, rendszerint díszítés nélküli elválasztó elem. Készülhet a falazatban, a keretelésen, a tokszerkezeten és a szárnyon.
TovábbAblakpárkány
Lásd: Ablakkönyöklő
TovábbAblakrézsű
Ablakrézsű: az ablakbéllet ferde, rézsűs kiképzése. Vastag falakban ki- és befelé egyaránt kiképezték, így az ablak a fal közepére, a legszűkebb keresztmetszetű helyre került. Leggyakrabban a románkori és gótikus épületeken alkalmazták.
TovábbAblakritmus
Az ablakok mint azonos építészeti elemek horizontális rendjében megnyilvánuló szabályosság.
TovábbAblakrózsa
Másvéven: rózsaablak.
TovábbAblakszárny
Az ablak üvegezett, pántokon forduló, nyitható-csukható része.
TovábbAblakszemöldök
Más néven: szemöldök.
Tovább